Silly Season 2017

article-2237190-162e4976000005dc-76_634x427

Här kommer alla övergångar i lokalfotbollen (division 4-7) inför nästa säsong att dyka upp allt eftersom.

 

4A

 

FK KOZARA

IN: Robin Andersson (huvudtränare), Suleyman Traoré (spelande assisterande tränare, IFK Fjärås)

UT: Daniel Pereira (spelande tränare), Toni Ceesay (assisterande tränare), Patrik Iljin (Götaholm BK), Sten Herr (Götaholm BK)

 

FLODA BOIF

IN:

UT: 

 

GULDHEDENS IK

IN: Naim Marouky (huvudtränare)

UT: Mats Svanström (tränare)

 

GÅRDA BK

IN:

UT: Sebastian Chitsaz (tränare)

 

JONSEREDS IF

IN: Viktor Björklund (IFK Fjärås), Mattias Viggeborn (IFK Fjärås), Tobias Sörensen (Gunnilse IS), Martin Viggeborn (ny som spelande huvudtränare)

UT: Dennis Eriksson (Masthuggets BK)

 

KODE IF

IN: Oskar Jareflo (Kärra KIF), Robin Carlsson (Kärra KIF)

UT: David Alkhoury (FC Komarken), Kristian André (FC Komarken)

 

LUNDEN ÖVERÅS BK

IN: Kim Pearce (assisterande tränare)

UT: Michel Berndtsson (spelande tränare, Ahlafors IF), Joakim Elofsson (Älvsborgs FF)

 

MOSSENS BK

IN:

UT:

 

NOL IK

IN: Mattias Strömberg (Lillån FK), Felix Rudin (Älvängens IK)

UT: Kajin Talat (FC Komarken), Martin Gonzalez (FC Komarken)

 

PARTILLE IF FK

IN: Kristofer Landahl (tränare), Jonas Zachau (tränarstaben), Fredrik Pettersson (Pushers BK), Daniel Berner (Pushers BK), Sargon Gorgius (Västra Frölunda IF)

UT: Mikael Kubic (Öjersjö IF), Murad Trkawi (Hovås Billdal IF)

 

SKIF SEMBERIJA 

IN: Marko Babic (tränare)

UT: Ninos Sezkir (tränare), Yossif Abdmasih (Angereds IS)

 

STENKULLEN GoIK

IN: Micael Jacobsson (tränare), Johan Hedström (Lekstorps IF), Martin Faal (Lerums IS)

UT: Ingemar Holm (som tränare, in som sportchef), Stefan Dahlström (tränare)

 

___________________________________________________________

 

4B

 

DALEN/KROKSLÄTTS FF

IN: David Olofsson (Korsnäs IF), Viktor Hansson (Åsarp-Trädet FK) och Axel Svensson (Utbynäs SK)

UT: Jimmy Christensen (Menisken IF)

 

ERIKSBERGS IF

IN: 

UT: Mikael Johansson (tränare)

 

GÖTEBORGS FF

IN: Teodor Nastevski Lindström (Utbynäs SK)

UT:

 

IFK BJÖRKÖ

IN:

UT: 

 

IF MÖLNDAL FOTBOLL

IN: 

UT:

 

IF VÄSTER

IN: Fredrik Robertsson (tränare), Alexander Hallner (BK Skottfint)

UT:

 

KF VELEBIT

IN: Kondwani Kalimanjira (tränare), Emil Pettersson (Finlandia Pallo AIF)

UT: Ricardo Machado Cerqueira (Finlandia Pallo AIF), Ludvig Hedström (Finlandia Pallo AIF)

 

 

KÅLLERED FK

IN: Jamal El Moussaoui (tränare)

UT: Roberto Jacobsson (tränare), Jonas Mattsson (assisterande tränare)

 

MÖLNLYCKE IF

IN: 

UT: Dylan Hododi (Balltorps FF), Richard Amidani (Balltorps FF), Oscar Andersson (Mölnlycke IS), Akar Saeid (Sjövalla FK)

 

MÖLNLYCKE IS

IN: Oscar Andersson (Mölnlycke IF)

UT: Christian Axelsson (Sjövalla FK)

 

YTTERBY IS

IN:

UT:

 

ÖCKERÖ IF

IN: Andreas Larsson (från assisterande till huvudtränare)

UT: Daniel Karlsson (tränare)

______________________________________________________________

 

5A

 

ANGERED MBIK

IN: Ali Simmo (IF Angered United)

UT: Louay Halabi. (Angereds IS)

 

BJÖRNDAMMENS BK

IN: Edmond Shala (tränare), Jimmy Palmqvist (assisterande tränare), Aleksander Petrovski (Utbynäs SK), Erion Iljazi (BK Skottfint)

UT: Yadollah Navaian-Ghasemi (tränare)

 

FC BOSONA

IN: Sean Grebovic (går från sportchef till tränare)

UT:

 

FC KOMARKEN

IN: Milan Tanaskovic (tränare), Adam Slim (senast i Lundby IF), Carl Gustafsson (Ytterby IS), David Alkhoury (Kode IF), Kajin Talat (Nol IK), Kristian André (Kode IF), Mattias Hedlund (IK Kongahälla), Mattias Thornberg (Ytterby IS), Muataman Al Debes (IK Kongahälla), Martin Gonzalez (Nol IK), Soren Markusian (comeback)

UT: Robin Andersson (tränare)

 

GAIK

IN:

UT: Edgar Batista (tränare), Daniel Da Silva (tränare)

 

HISINGEN FC

IN:

UT: Abel Zekarias (FTU), Danyom Zekarias (FTU)

 

IK ZENITH

IN:

UT: Martin Hernefors (SK Argo)

 

ROMELANDA UF

IN:

UT: 

 

UNITED AFRICA FC

IN:

UT:

 

UTBYNÄS SK

IN: Tom Berndtson (Kortedala IF), Tim Berndtson (Götaholm BK), Sebastian Bengtsson (Kortedala IF), Joao Mabiala (Bergsjö IF), Itian Werda (Bergsjö IF)

UT: Patrik Larsson (Balltorps FF), Teodor Nastevski Lindström (Göteborgs FF), Aleksander Petrovski (Björndammens BK), Axel Svensson (Dalen/KFF)

 

ÄLVÄNGENS IK

IN:

UT: Felix Rudin (Nol IK)

 

ÖJERSJÖ IF

IN: Mikael Kubic (Partille IF FK)

UT: Jimmy Jonsson (tränare)

 

_______________________________________________________________

5B

 

BALLTORPS FF

IN: Patrik Larsson (Utbynäs SK), Dylan Hododi (IF Mölndal), Richard Amidani (IF Mölndal), Mathias Pringle (BK Skottfint)

UT: Mustafa Shirwani (Fässbergs IF)

 

DONSÖ IS

IN: Mikael Schagerling (tränare)

UT: Amodio Russo (tränare), Emil Fhager (Styrsö BK)

 

FC FISKEBÄCK

IN: Daniel Natanaelsson (ny som spelande tränare, gammal i klubben), Casper Ljungberg (BK Skottfint), Ludvig Höglund (BK Skottfint)

UT: Filip Persson (Azalea BK)

 

FC LINNÉ

IN:

UT:

 

FINLANDIA PALLO AIF

IN: Kenneth Lindfors (tränare), Jani Lemmetti (tränare), Ricardo Machado Cerqueira (KF Velebit), Ludvig Hedström (KF Velebit), André Kapella (Kungsbacka IF), Daniel Lindvall (Hisingsbacka FC), Alexander Furubrink (IFK Österbymo)

UT: Emil Pettersson (KF Velebit)

 

HOVÅS BILLDAL IF

IN: Sebastian Pisoni (BK Skottfint), Murad Trkawi (Partille IF FK)

UT:

 

HÄLLESÅKER IF

IN:

UT:

 

HÄRRYDA IF

IN:

UT:

 

KUNGSLADUGÅRDS BK

IN:

UT:

 

MASTHUGGETS BK

IN: Dennis Eriksson (Jonsereds IF)

UT:

 

NÄSET SK

IN:

UT: Josef Melin (Älvsborgs FF)

 

STYRSÖ BK

IN: Christoffer Janicijevic (Vrångö IF), Emil Ekman (Vrångö IF), Marcus Westerberg (Vrångö IF), Emil Fhager (Donsö IS)

UT: Victor Johansson (Älvsborg FF)

 

_______________________________________________________________

6A

 

ANGEREDS IS

IN: Yossif Abdmasih (SKIF Semberija), Ayar Abbas (tillbaka från uppehåll, senast i Rannebergens IF), Brwen Fatah Kokharaza (Bergsjö IF), Louay Halabi. (Angereds MBIK), Renzo Reuda Valverde Pinto-Vasquez (Angered KIF) 

 

UT:

 

BERGSJÖ IF

IN: Valon Hetami (spelande tränare)

UT: Kenneth Lindfors (tränare), Jani Lemmetti (tränare), Brwen Fatah Kokharaza (Angereds IS), Joao Mabiala (Utbynäs SK), Itian Werda (Utbynäs SK)

 

BERGUMS IF

IN:

UT:

 

CROATIA GÖTEBORG

IN: Vllaznim Ibishi (spelande tränare Sveakurd FC)

UT:

 

GAMLESTADEN FF

IN: Hoang Pham

UT:

 

GÖTAHOLM BK

IN: Patrik Iljin (FK Kozara), Sten Herr (FK Kozara)

UT: Tim Berndtson (Utbynäs SK)

 

LEKSTORPS IF

IN:

UT: Johan Hedström (Stenkullen GoIK), Carl Cedergårdh (Tollereds IF)

 

PARTILLE IF SC

IN:

UT:

 

REAL MASKIN BK

IN:

UT: Gustav Rybo Molin (Azalea BK)

 

SOMALIA SK

IN:

UT:

 

SVEAKURD FC

IN:

UT: Vllaznim Ibishi (Croatia Göteborg)

 

TOLLEREDS IF

IN: Carl Cedergårdh (Lekstorps IF)

UT:

 

_________________________________________________________________

 

6B

 

BK S:T JAKOB

IN:

UT:

 

BK WOBBLER

IN:

UT:

 

FC HEDEN

IN: Joel Sjöqvist, Peter Reitz (Kärra KIF)

UT:

 

FÄSSBERGS IF

IN: Mustafa Shirwani (Fässbergs IF)

UT:

 

GÖTEBORGS CITY FF

IN:

UT:

 

GÖTEBORGS SIF

IN:

UT: 

 

HÖGABORG KÄRRALUNDS FC

IN:

UT:

 

LANDALA IF

IN: 

UT: 

 

PROLETÄREN FF

IN:

UT:

 

SJÖVALLA FK

IN: Axel Kåvik, John Larsson, Gustav Djerv, Arshaya Keshavarzi, Viktor Tillskär, Christian Axelsson (Mölnlycke IS), Kristoffer Löfgren, Kaneska Shafie, William Johansson (Jonsereds IF, juniorlaget), Daniel Borgström (Solängens BK), Akar Saeid (Mölnlycke IF)

 

UT: 

 

SOLÄNGENS BK

IN:

UT: Jimmy Pawholm (tränare), Daniel Borgström (Sjövalla FK)

 

SYRIANSKA/ARAMEISKA FÖRENINGEN GÖTEBORG

IN:

UT: 

 

__________________________________________________________________

 

6C

 

AIF GÖTEBORG

IN:

UT:

 

ANGERED KIF

IN:

UT: Renzo Reuda Valverde Pinto-Vasquez (Angereds IS)

 

FC HÄRLANDA

IN:

UT:

 

FRÖJDENS FK

IN:

UT: Simon Sävenek (tränare)

 

HÖNÖ IS

IN:

UT:

 

JÄRNBROTTS IF

IN:

UT:

 

KNIPPLA IK

IN: 

UT:

 

SANDARNA BK

IN:

UT:

 

SK ARGO

IN: Marcus Lindqvist (BK Skottfint), Martin Hernefors (IK Zenith)

UT:

 

SOLVÄDERS FC

IN: 

UT:

 

VRÅNGÖ IF

IN: Benny Liljeroth (tränare)

UT: Patrick Johansson (tränare), Christoffer Janicijevic (Styrsö BK), Emil Ekman (Styrsö BK), Marcus Westerberg (Styrsö BK)

 

ÖNNEREDS IK

IN: 

UT: Daniel Eriksson (tränare), Alexander Carlé (tränare)

 

___________________________________________________________________

6D

 

BACKATORPS IF

IN:

UT: William Potter (tränare), Stefan Lindström (tränare), Håkan Åkerblom (tränare)

 

BJURSLÄTTS IF

IN: Pjer Utkovic (IF Vardar Makedonija)

UT:

 

BK BJÖRKÅSEN

IN:

UT:

 

BOSNA IF

IN:

UT:

 

BRÄMAREGÅRDENS FC

IN:

UT:

 

DISERÖD SK

IN:

UT:

 

FTU

IN: Dogukan Sarac (BK Häcken U-17), Sandi Dautcehajic (IF Warta), Batuhan Canciger (Hisingsbacka FC), Mustafa Dereli (senast i IF Wartas ungdomslag), Abel Zekarias (Hisingen FC), Danyom Zekarias (Hisingen FC), Oguzhan Polat (IF Warta), Mert Tekcan (senast i ÖIS ungdomslag)

UT:

 

HERMANSBY IF

IN: Andreas Averby (tränare)

UT:

 

HÅLTA IK

IN:

UT:

 

HÄLSÖ BK

IN:

UT: John Nilsson (tränare)

 

IF VARDAR MAKEDONIJA

IN:

UT: Pjer Utkovic (Bjurslätts IF)

 

IF WARTA

IN:

UT: Sandi Dautcehajic (FTU), Oguzhan Polat (FTU)

___________________________________________________________________

7A

 

ANDALUS IF

IN:

UT: 

 

ELISEDALS IS

IN:

UT:

 

GAMBIANSKA IF

IN: 

UT: 

 

GOTHENBURG CELTIC FC

IN:

UT:

 

KÄRINGÖNS FC

IN:

UT:

 

LÖVET/JOHANNEBERGS IF

IN:

UT:

 

NEUTRALA UF

IN:

UT:

 

NÖDINGE SK

IN: 

UT:

 

RÖBDO IF

IN:

UT:

 

SURTE IS

IN:

UT:

 

VÄSTKURD BK

IN:

UT:

________________________________________________________________

7B

 

AZALEA BK

IN: Jan Juhlin (tränare), följande kommer från Azalea BK:s juniorlag eller med ett förflutet i ABK: Felix Bellak, Petter Dahlberg, Victor Hagman, Björn Henning, Valentin Alonso Heras, Philip Juhlin , Hannes Norberg, Svante Kallin, Hamid Khademi, Simon Lindblom, Rasmus Linderås, Lukas Pettersson, Leo Lönnroth, Milad Qaljaee, Johannes Rutström. Gustav Rybo Molin (Real Maskin BK), Max Hamström (Älvsborgs FF junior), Simon Söderqvist (Älvsborgs FF junior), Milton Lönnroth (Schweiz), Rasmus Magnusson (Kärra KIF), Amin Khaloufi (Slottsskogen/Godhem IF), Abbe Hussein (Näsets SK junior), Filip Persson (FC Fiskebäck)

UT:

 

BK SKOTTFINT

IN: 

UT: Mathias Pringle (Balltorps FF), Casper Ljungberg (FC Fiskebäck), Ludvig Höglund (FC Fiskebäck), Marcus Lindqvist (SK Argo), Erion Iljazi (Björndammens BK), Alexander Hallner (IF Väster), Sebastian Pisoni (Hovås Billdal IF)

 

FOTÖ GOIF

IN:

UT:

 

HJUVIKS AIK

IN:

UT:

 

MENISKEN IF

IN: Jimmy Christensen (Dalen/KFF), Mattias Kisch (Grönbo IF, division 7 Örebro).

 

UT:

 

PUSHERS BK

IN:

UT:  Kristofer Landahl (assisterande tränare), Jonas Zachau (tränare), Fredrik Pettersson (Partille IF SC), Daniel Berner (Partille IF SC)

 

RAMBERGETS SK

IN:

UT:

 

SLOTTSSKOGEN/GODHEM IF

IN:

UT: Benny Liljeroth (tränare), Amin Khaloufi (Azalea BK)

 

TYNNERED FC

IN:

UT:

 

 

ÖSETS BK

IN: 

UT: 

 

Leave a Reply


*